Annak érdekében, hogy Önnek a legjobb élményt nyújtsuk "sütiket" használunk honlapunkon. Az oldal használatával Ön beleegyezik a "sütik" használatába.

Riasztó a lemorzsolódási arány a magyar egyetemeken

2018. november 8., 09:15
Egy felmérés szerint a kormány által preferált területen a legrosszabb a helyzet: a műszaki alapszakokon tízből négy hallgató otthagyja az egyetemet.

Riasztóak a lemorzsolódási adatok a magyar egyetemisták körében egy friss kutatás szerint. A helyzet éppen a kormány által erősen ösztönzött szakokon a legrosszabb: a műszaki alapszakokon tízből négy hallgató még azelőtt elhagyja az egyetemet, hogy diplomát szerezne – írja az Eduline. Az esti és levelező tagozatosok közül csak minden harmadik hallgató szerzett végzettséget, de a fizetős formában tanulók körében sem jobb a helyzet.

A kutatás szerint van, akit tanulmányi eredményei miatt önköltséges képzésre sorolnak át, ám a tandíjfizetést nem tudja, vagy nem akarja vállalni. Mások nem teljesítik a képzési követelményeket, a megengedettnél többször futnak neki a javító- és ismétlővizsgáknak, esetleg fizetési hátralékuk van, vagy fegyelmi határozattal zárják ki őket az egyetemről. És persze vannak olyanok is, akik úgy döntenek, hogy – bár még nem végezték el az összes tantárgyat – otthagyják az egyetemet, vagy a megengedettnél hosszabb ideig szüneteltetik a tanulmányaikat.

A műszaki képzésekben résztvevők csaknem negyven százaléka lemorzsolódott, a hallgatóknak alig több mint 41 százaléka fejezte be sikeresen a tanulmányait. A többi képzési területen sem sokkal jobb az arány: a 2010-ben felvettek mindössze 53,5 százaléka fejezte be sikeresen a tanulmányait 2015-ig, 33,6 százalékuk lemorzsolódott, 13 százalékukat az „egyéb” kategóriába sorolták az elemzők, közéjük tartoznak például azok, akik szakot váltottak, és öt éven belül nem fejezték be a tanulást.

HVG